Business Forward Forum
by ČEZ & Forbes
Jak je na tom český módní a textilní průmysl? Kdo patří k nejsilnějším hráčům, jaké světové značky u nás vyrábí a jaký má česká móda a textil potenciál do budoucna? Jaké zahraniční trendy a byznysové strategie fungují i na lokálním trhu s módou a na jaké výzvy se musí připravit mladé české značky, které cílí do zahraničí? Jak mění situaci ve světové módě čím dál tím silnější vliv digitalizace a vzestup východních a jižních trhů? O tom budou na konferenci Business Forward Forum mluvit profesionálové ze světa byznysu, designu i médií.
novinářka a moderátorka, Český rozhlas, Radio Wave
Jako moderátorka a kurátorka se na programu #BFF18 podílí Veronika Ruppert, česká novinářka zaměřená na módní design a průmysl. Posledních dvanáct let působí v prestižním veřejnoprávním médiu, pracuje pro Český rozhlas, Radio Wave. Její týdenní rádiová show a navazující podcast Modeschau na Radiu Wave mapuje lokální módní design, trh a průmysl v úterním prime timu stanice. Veronika Ruppert působí jako kurátorka v řadě odborných porot a patří k nejrespektovanějším módním publicistům v Česku.
televizní moderátorka a reportérka
Od roku 2014 pracuje v České televizi. Zpracovává reportáže, moderuje zprávy na ČT24 a je jednou z moderátorů pořadu o zahraničním dění Horizont ČT24. Vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy.
viceprezident ATOK
Cena práce roste a hodnota módy klesá. I přesto se ale českým textilkám daří růst a expandovat. Jak to dělají a co táhne český průmysl? Kdo u nás vyrábí luxusní doplňky, obuv a konfekci, jak daleko jsou české smart textiles? Kdo a proč patří k nejsilnějším hráčům sektoru, v čem jsou naše kvality a na jaké překážky lokální výrobci a značky narážejí? Jaké světové značky u nás vyrábějí, jak se vyvíjí export a import a jaký má česká móda a textil potenciál do budoucna? Realitu českého módního a textilního průmyslu přiblíží za asociaci ATOK předseda představenstva textilky Mileta, Ing. Otakar Petráček.
zakladatel a majitel obchodu Footshop
Peter Hajduček je zakladatel a majitel sneaker obchodu Footshop, největšího lokálního hráče na poli streetwearu. S více jak 220 k followers na Instagramu patří Footshop mezi nejsledovanější firmy v České republice a na Slovensku. Na projektu, který vznikl jako praktická část Peterovy bakalářské práce, se nyní podílí více než 100 lidí s věkovým průměrem 24 let. Jako jediný v České a Slovenské republice patří Footshop do rodiny adidas Consortium, a přináší tak na lokální trh velmi limitované kolekce tenisek z řady Yeezy nebo extravagantní značku Y-3. Prioritou je také podpora lokálních kreativců, nadějných startupů a vzájemná inspirace. Footshop se spojuje se značkami, jako je designérský brand LAFORMELA, návrhářka Petra Ptáčková nebo streetwear brand UKNOW, a vytváří s nimi jedinečné kolaborace. Vloni Footshop představil také svou capsule kolekci POINT OF VIEW, a na rok 2018 plánuje dokonce vlastní design tenisek. Tento online retailer s kamennými prodejnami v Praze, Bratislavě a s připravovaným obchodem v Budapešti si postupně razí cestu do mezinárodních vod.
Jakub Veselský, spoluzakladatel a CEO Freshlabels
Platforma Freshlabels funguje v duchu Curated lifestyle store od roku 2006. Zakládá si na tom, že nemá všechno od všech, ale vybírá produkty, které jsou výjimečné. Klade důraz na design, kvalitu a autenticitu. Zákazníky Freshlabels nespojuje věk nebo koníček, ale mindset člověka, který chce stále objevovat, je mladý duchem. Zásadním tématem je také udržitelnost a spolupráce s místními umělci a designéry, mimo jiné s malířem Janem Vytiskou, designérskou značkou Chatty nebo fotografem Petrem Hrickem. Vedle eshopu má platforma tři kamenné obchody. Flagship store v centru Prahy, který prezentuje celou myšlenku, Concept store v Teplicích (odkud Freshlabels pochází) a unikátní pražský obchod zaměřený na urban zavazadla Backpack store, jediný obchod na východ od německo-rakouských hranic, který smí prodávat švýcarskou značku Freitag nebo kolekci Eastpak od Rafa Simonse. V roce 2018 se Freshlabels rozšíří do dalších produktových oblastí i evropských zemí, na východ i na západ. Plánuje také rozšíření maloobchodní sítě cestou dalších „speciálek“.
zakladatel a majitel módního domu Blažek Módní dům Blažek
Patří k firmám rozjetým v porevoluční euforii na začátku devadesátých let. Od té doby se vypracoval do pozice respektované lokální značky kvalitní a elegantní pánské módy, která se pravidelně prezentuje mezi předními značkami na přehlídkách MBPFW. Zaměřuje se na vysokou kvalitu, precizní zpracování a nadstandardní doplňkové služby, jako šití na míru Made to Measure, módní poradenství nebo krejčovské úpravy. Nové kolekce, které vedle oděvu zahrnují i ucelené řady doplňků, obuvi a tašek, uvádí dvakrát ročně a nabízí je výhradně ve vlastní síti značkových obchodů. Jak se módnímu domu Blažek podařilo vypracovat na jednoho z nejvýznamnějších českých hráčů na poli kvalitních pánských oděvů? Co pro lokální značku elegantní pánské módy obnáší fungování na českém trhu a jaké má zahraniční zkušenosti? Jak reaguje na současné trendy v módním designu, produkci a byznysu a jaké má ambice a plány? O tom bude na konferenci BFF mluvit majitel a zakladatel módního domu Blažek pan Ladislav Blažek.
spolumajitel TONAK a.s.
TONAK, neboli TOvárna NA Klobouky, je tradiční český výrobce s více jak 200letou historií. Patří mezi největší oděvní podniky Česka a svou značku buduje u nás i v zahraničí. V současné chvíli se soustředí na retailové divize, moderní vizuální identitu a marketing, který cílí i na mladší klientelu.
Viola Fetisová, fashion konzultantka
Nora Jelínek, podnikatelka
Jakým problémům čelí čeští návrháři a mladé módní značky do deseti zaměstnanců? Jaká systémová řešení ze strany státních institucí a dalších zainteresovaných stran se na podporu a rozvoj českého módního sektoru nabízejí? Na to se soustředí publikace Mapování stavu a potřeb českého módního sektoru se zaměřením na módní oděvní design, která bude zveřejněná na konci jara 2018. Byla vypracovaná trojčlenným autorským týmem: Zuzana Mandic, Viola Fetisova, a Nora Jelinek, pod záštitou Institutu Umění. Jde o dílčí projekt v návaznosti na Mapování kulturních a kreativních průmyslů ČR (2011-2015). Poznatky z výzkumu mezi lokálními módními profesionály představí Viola Fetisová a Nora Jelinek. Poznatky z výzkumu mezi lokálními módními profesionály představí Viola Fetisová a Nora Jelinek. Viola Fetisová je módní konzultantka, na české módní scéně působí od roku 1999. Je iniciátorkou a spoluautorkou meziuniverzitního projektu Creative Fashion Marketing (UMPRUM, FSV UK) a autorkou metody FashionCoach zaměřené na zvyšování povědomí o módě a kultury odívání v Česku a na Slovensku. Nora Jelinek je absolventkou módního návrhářství na Via University College v Dánsku, na něž na stejné škole navazuje studiem BA top-up podnikání. Je spoluzakladatelkou kreativního studia Visual Narrative a neziskové organizace WE CARE.
módní návrhářka ODIVI
Iva Burkertová založila svou značku už v 19 letech a aktuálně patří k nejznámějším a nejpopulárnějším jménům mladé české autorské módy s přesahem do streetwearu. Od roku 2013 se pravidelně prezentuje na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku a vedle lokálního trhu se jí daří prosazovat i v zahraničí. Svoji tvorbu představila například i v Chicagu, Singapuru či Budapešti. Pro státy Arabského poloostrova v roce 2017 vytvořila speciální kolekci. Vedle módní linie rozvíjí několik zajímavých kolaborací, díky nimž její tvorba přesahuje do celého lifestylu. Například spolupráce s lokální kosmetickou značkou Nobilis Tilia nebo českou snowboardovou firmou LTB. V roce 2016 pak vznikla mladší sestra ODIVI, a to značka SOBJE určená především nevěstám a speciálním příležitostem. V tuto chvíli Iva pracuje na kolekci Essentials, které nastolila jednoduché téma: Tělo.
spolumajitel a zakladatel, Vnitroblock
Lukáš a jeho parťák Jakub Zajíc dovedou ze zapomenuté ruiny vybudovat cool společenské místo plné života. V posledních letech přetvořili několik opuštěných prostor v Praze v místa plná života. Vedle Radlické kulturní sportovny a Kavárny, co hledá jméno, zaměřené hlavně na společenské a kulturní akce, rozjeli i inovativní a originální koncept Vnitroblock. V areálu zchátralé fabriky si dnes můžete zatancovat a zacvičit, setkat se s přáteli ve stylové kavárně nebo nakoupit současný módní design. Jak se unikátnímu projektu spojení tance, kavárny a módního retailu v pražských Holešovicích daří, jaké překážky a limity musí překonávat a co dalšího se chystá v zatím neobsazených částech areálu Vnitroblocku?
zakladatel Dutch Fashion Council a FashionHouse Maastricht
Rachid Naas se v oblasti módy a fotografie pohybuje od roku 1999. Jako konzultant, producent, nákupčí a kurátor spolupracuje se světovými značkami i nastupujícími módními talenty. Je spoluzakladatelem organizace Dutch Fashion Council, členem rady FashionHouse Maastricht a amsterodamského Fashion Weeku. Spolupracuje také s arnheimskou univerzitou umění ArtEZ na prezentaci studentských prací z bakalářských a magisterských módních oborů. K jeho klientům patří Calvin Klein, výrobci inovativních textilií Ten Cate nebo datoví specialisti Cloudfactory. Spolupracoval s Nike, Opening Ceremony, Onitsuka Tiger, časopisem Wallpaper a řadou dalších značek, médií a institucí s přesahem do módy.